A jelentkezés felvételei gimnáziumunk nappali tagozatára

• központi írásbeli eredményének (matematika, magyar) benyújtása,
  • szóbeli vizsgán való megjelenés,
  • sportolók esetén érvényes versenyengedély, sportorvosi igazolás, sportolói adatlap

A felvételi eljárás során alkalmazott pontszámítás

1. Általános iskolából hozott pontszámok

Hozott pontok számítása (valamennyi osztálytípusnál)

Tantárgy

5. osztály évvége

6. osztály évvége

7. osztály évvége

8. osztály félév

Magyar irodalom

Magyar nyelvtan

Történelem

Idegen nyelv

Földrajz

Fizika

Kémia

Biológia

X

A hozott pontok maximuma 140. Ez úgy számítható ki, hogy az x-ek helyére beírható tantárgyi érdemjegyek számát össze kell adni. Az arányosítás érdekében a 140 pontot elosztjuk 2.8 tizeddel, így a hozott pontok elérhető összege maximum 50 pont.

1. Központi írásbeli pontszámok

A központi írásbeli vizsga minden tanév januárjának második felében zajlik a tanuló lakhelyéhez közeli, vagy a maga által választott középfokú oktatási intézményben.

a. Az írásbeli felvételin szerzett pontok számítása (sportolói, német nyelvet emelt szinten tanuló és általános gimnáziumi osztályok esetében):

A két tárgyból összesen maximum 100 pont érhető el az alábbi számítás szerint: 50 pont matematika valamint 50 pont magyar nyelv és irodalom.

b. Az írásbeli felvételin szerzett pontok számítása (dráma- és média osztályok esetében):

A két tantárgyból összesen maximum 100 pont érhető el az alábbi számítás szerint: az 50 pontra számított matematika eredménye szorozva 0.8-cal valamint 50 pont magyar nyelv és irodalom szorozva 1.2-vel.

1. Szóbeli pontszámok

A szóbeli felvételire minden tanévben a február közepétől március közepéig tartó időszakban kerül sor az Újpesti Bródy Imre Gimnázium és Általános Iskolában. A szóbeli vizsga beosztásáról írásban nem küldünk tájékoztatást, a vizsgáztatás menete a gimnázium honlapján tekinthető meg.

Minden, szóbeli vizsgára behívott tanulónak magával kell hoznia egy saját névre előre megcímzett, felbélyegzett válaszborítékot!

a. Sportolói osztályok szóbeli vizsgája:
  • elbeszélgetés (20 pont)
  • idegen nyelvi teszt (10 pont)
  • sporttevékenység/sporteredmények (20 pont)
b. A média és a dráma osztályok szóbeli vizsgája:
  • elbeszélgetés, portfólió bemutatása/drámajáték (40 pont)
  • idegen nyelvi teszt (10 pont)
c. A német nyelvet emelt szinten tanuló osztály szóbeli vizsgája:
  • német nyelven történő beszélgetés (30 pont)
  • idegen nyelvi teszt (20 pont)
d. Általános gimnáziumi kerettanterv szerinti osztály szóbeli vizsgája:
  • elbeszélgetés (40 pont)
  • idegen nyelvi teszt (10 pont)

Fentiekből adódóan a felvételi eljárás során elérhető maximális pontszám: 200 pont

Az SNI/BTM tanulók részvétele a középfokú felvételi eljárásban

Sajátos nevelési igényű tanuló, illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő tanuló esetében (a továbbiakban: SNI/BTM tanuló) – a vizsgaszervezés érdekében – szükséges a megfelelő szakértői vélemény, valamint a speciális körülmények, illetve eszközök igénylésére vonatkozó szülői kérelem csatolása a jelentkezési laphoz.

A kérelmet a vizsgát szervező intézmény igazgatója bírálja el, döntését határozatba foglalja. A szülő az igazgatói határozat tartalmáról a gimnázium titkárságán kérhet tájékoztatást. Ez a döntés kizárólag a központi írásbeli vizsga letételének körülményeire vonatkozhat, tehát az írásbeli vizsgát szervező intézmény igazgatója az írásbeli vizsgára vonatkozóan NEM hozhat olyan határozatot, amelyben a vizsgázót felmenti a magyar nyelv vagy a matematika feladatlap megírása alól.

Az SNI/BTM tanuló a központi írásbeli vizsga során a szakértői véleményben foglaltak alapján az alábbi kedvezményekre lehet jogosult:

• időhosszabbítás (az írásbeli vizsga időtartama tárgyanként 45 perc, ez indokolt esetben megnövelhető),
  • segédeszköz használata (a megfelelő szakértői vélemény alapján az igazgató döntésében rendelkezik az iskolai tanulmányok során a tanuló által használt, megszokott eszközök biztosításáról),
  • az értékeléskor az értékelési rendszer egy részlete alóli felmentés (a megfelelő szakértői véleményben leírtak alapján a vizsgadolgozat értékelésekor bizonyos feladattípusokat a javító tanár nem vesz figyelembe, az ezekre adható pontot az elérhető maximális és a tanuló által elért összpontszámba sem számítja be).